Efter ett år i styrelsen går nu Meritminds grundare och ägare Helena Casserlöv-Kvist åter in i rollen som vd för Meritmind. Magnus Eriksson, som från hösten 2024 lett den operativa verksamheten och sedan hösten 2025 varit vd för Meritmind, går vidare till egen konsultverksamhet.
– Som grundare och ägare har jag följt verksamheten nära under året, och nu ser jag fram emot att utveckla verksamheten vidare och möta kunder, konsulter och medarbetare, säger Helena Casserlöv-Kvist.
– Ekonomrollerna håller på att ritas om. Automatisering och AI tar över det manuella och frigör ekonomerna till det som verkligen skapar värde; analyser, affärsförståelse och beslutsstöd. Min ambition är att Meritmind ska se till att Sveriges ekonomer inte bara hänger med i det skiftet, utan leder det, tillägger Helena.
Magnus har under sin tid på Meritmind lett företaget genom en period präglad av förändring i marknaden och ökade krav på effektivitet. Under året har flera viktiga initiativ genomförts för att utveckla verksamheten, stärka organisationen och skapa förutsättningar för framtiden.
– Vi är tacksamma för Magnus insatser och önskar honom all lycka framåt, säger Helena Casserlöv-Kvist.
För kunder, konsulter och samarbetspartners innebär förändringen en återkomst av ett välbekant ansikte. Helena grundade Meritmind år 2000 och har under bolagets resa varit en drivande kraft bakom företagets utveckling och strävan att vara en karriärpartner och en ledstjärna för Sveriges skarpaste ekonomer.
– Vi har fantastiska medarbetare, ett starkt varumärke och långsiktiga relationer med kunder och konsulter. Jag ser fram emot att komma närmare marknaden igen och fortsätta dialogen om hur ekonomifunktionen kan skapa ytterligare värde för verksamheten, säger Helena Casserlöv-Kvist.
Kontaktpersoner