Nu välkomnar vi konsulten: Patrik Edmark
Patrik Edmark, senior konsult och redovisningsspecialist, välkomnas (tillbaka) till Meritmind i Stockholm. Nyfiket valde han att lämna konsultlivet efter åtta år på Meritmind, men det blev en kort utflykt. Nu är Patrik tillbaka hos oss och tar återigen på sig den omväxlande rollen som konsult, för det är där han trivs bäst.
Vi välkomnar återvändaren Patrik Edmark, senior konsult och redovisningsspecialist, till Meritminds Stockholmskontor. Efter ett halvår som applikationskonsult på Aaro ser han fram emot att komma tillbaka till det konsultliv han är förtrogen med och hoppas på nya roller, uppdrag och företag. Patriks kompetens står på två ben: redovisning och koncernredovisning. Och trots tio års erfarenhet som redovisningskonsult, och fyra år inom koncernredovisning, förväntar han sig att få utveckla sin kompetens ytterligare inom dessa verksamhetsområden. Han ser också fram emot att utforska hur man kan effektivisera ekonomiarbetet med AI, en resa han påbörjade på sin förra arbetsplats.
Det bästa med konsultlivet är att det är omväxlande och utvecklande och ger mig möjlighet att arbeta i olika roller, företag och branscher
Patrik Edmark
Patrik hittar sin balans i livet genom bra mat, regelbundna måltider och daglig motion. Ibland tar han en långpromenad i skogen eller på Djurgården med en podd i örat, andra gånger blir det träning, golf, löpning eller padel. Men allt handlar inte bara om motion och rutiner. God mat och gott vin är också får honom också att varva ner och hämta andan.
Välkommen Patrik! 🤗
Kollegorna på Meritmind
Namn: Patrik Edmark
Roll: Senior konsult, redovisningsspecialist på Meritmind i Stockholm
Bakgrund: Senaste rollen var som koncernredovisningsekonom på Sveaskog
Utbildning: Akademisk utbildning med inriktning externredovisning & finansiering
Bor: Solberga i Stockholm
Tre egenskaper: Nyfiken, lösningsorienterad och lyhörd
Brinner för: Motion, poddar, god mat & gott vin
Bästa frukosten: Naturell yoghurt, ekologisk müsli och lite cashewnötter
Har du någon dold talang?
– Jag är bra på att hitta bra restauranger, riktiga favoriter. Det ger mig energi att äta en bra lunch och det får mig också att koppla av och varva ner.