”Vi anställer bara glitterpinnar!”
Försvarsbolaget MilDef gick in på börsen år 2021. Året därpå startade Rysslands fullskaliga krig mot Ukraina och i all sin tragiska inramning befann sig MilDef plötsligt i kraftig medvind. Den enorma tillväxten under de senaste fem åren har inneburit ett omfattande rekryteringsbehov. Tillsammans med Meritmind har bolagets CFO Viveca Johnsson genomfört tre lyckade rekryteringar på ekonomifunktionen.
MilDef är en global systemintegratör och fullspektrumleverantör av ruggad IT till försvar och säkerhet. MilDef tillhandahåller hårdvara, mjukvara och tjänster som skyddar kritiska informationsflöden och system, där och när allt står på spel. Viveca Johnsson på MilDef berättar:
– Introduktionen på börsen 2021 var en milstolpe, vi hade behov av kapital för att öka expansionstakten. Året efter startade Rysslands fullskaliga invasion mot Ukraina och försanvarsanlagen ökade dramatiskt. Just nu är vi en otroligt expansiv fas. Men det är långa cykler i försvarsindustrin och inköpen går med myndighetsfart, det vill säga, det tar tid. Det var först 2024 som orderböckerna började fyllas med de anslag som annonserades efter den fullskaliga invasionen.
Stark tillväxt sedan börsintroduktionen
Sedan introduktionen på börsen har bolagets orderingång växt med över 40 procent per år. Viveca Johnsson menar att det som händer hos andra på flera år, går på 6–12 månader på MilDef. Det är mycket som ska växlas upp inom alla avdelningar vilket kräver många nyrekryteringar.
– Vi är ett teknikföretag i den militära sektorn. Därför skulle det vara positivt för vår affär om det blev vapenstillestånd och att den aktiva konflikten upphörde. Då kan Sverige och Europa börja planera för framtida försvarsförmågor och då med stort fokus på digitalisering, säger Viveca Johnsson.
Försvarsindustrin attraktiv arbetsgivare
Så hur har det varit att bygga en ekonomifunktion i en verksamhet med mycket hög förändringstakt och med stark tillväxt? Viveca berättar att behovet av att välkomna nya medarbetare är omfattande och att det alltid är svårt att hitta bra folk, vilket gäller alltid i alla branscher. Men det som fungerar väl för MilDef är att det är ett stort och välkänt bolag i Helsingborgsregionen som erbjuder en motiverande och snabbväxande miljö.
– Det är galet många människor som börjat här. Vi växer väldigt fort och vi ser en attitydförändring kring vår bransch, både hos medarbetare och investerare. För åtta år sedan var försvarsindustrin inte något man skröt med. Men nu är det attraktivt, även etiskt, och det finns en nyfikenhet och en det är coolt att jobba här. Man upplever att man bidrar till ett större värde och försvarsförmåga. Detta ska man inte underskatta och är värt mycket för oss.
Hög förändringstakt sätter press
Viveca berättar att den stora utmaningen med att rekrytera till ett bolag med hög förändringstakt är att det ibland inte finns några färdiga roller att tillsätta och ingen som kan överlämna. Tjänstebeskrivningen måste på många sätt skrivas av den nya medarbetaren, vilket gör det svårare och mer svårdefinierat.
– Gillar man inte förändring, ska man inte vara här. Vi stuvar om ganska frekvent, därför måste man tycka det är kul att testa nya saker. Man måste ta eget ansvar, vilket jag menar är motiverande, för de flesta växer med ansvar. Det är en ynnest och få se den resan hos medarbetarna!
Rekrytera för roller som ännu inte finns
På grund av den snabba tillväxten och höga förändringstakten har MilDef haft särskilda krav på de nya medarbetarnas profiler. Att vara förändringsbenägen är av högsta vikt, och att fungera i den miljö som är idag, samtidigt som man behöver kunna blicka framåt.
– Vi behöver hitta de som vill vara med på tillväxtresan och som också har förmågan och potentialen att utvecklas. Man måste klara av att växa in i de oklara roller som kan komma om fem år. Dessutom, att anställa till befattningar som egentligen ännu inte finns är nästa nivå av komplexitet. Det förväntas att du formar roll, innehåll, detaljer och nästa steg. Alla är inte lämpade för det.
Avgörande är att förstå bolagets väsen
Viveca har haft god erfarenhet av Meritmind i tidigare rekryteringsuppdrag i ekonomiroller på andra företag. Hon vet vilka rekryterare som är duktiga och vill i detta sammanhang lyfta Meritminds Pontus Lasson som hon menar är väldigt kompetent inom sitt gebit. Under de senaste två åren har Viveca och Pontus genomfört tre rekryteringsprocesser för ekonomifunktionen.
– Jag har stort förtroende för Pontus Lassons förmåga att hitta kandidater som har rätt kompetens och vill bli härliga ”MilDef:are” som kan trivas hos oss. Pontus är noggrann och vill verkligen på djupet förstå bolagets väsen, finansorganisationen och hur jag vill ha det. Vi är måna om att det ska bli bra och få roligt tillsammans, samtidigt som vi är extremt resultatorienterade. Jag menar att vi är den bästa finansavdelningen i Helsingborg. Det går ett rykte på stan att vi bara anställer glitterpinnar, det vill säga väldigt duktiga medarbetare som passar in i vårt positiva team, berättar Viveca.
Till sist, hur ser framtiden ut, blir det fler rekryteringar?
– Vi ser att försvarsanslagen finns idag och är ökande. Många pratar om en 30–40 års upprustning. Ingen vet, men det som är uppenbart är att jag inte kommer att uppleva ett Europa som nedrustar. Vi kommer att fortsätta att växa i marknaden, vilket kräver ytterligare förstärkning av ekonomer och andra professioner. Det gäller att ha mjuka knän och flexibelt sinne, avslutar Viveca Johnsson.
Står du inför att rekrytera till ekonomifunktionen? Vi ger dig gärna råd och guidar dig rätt i din nästa rekrytering. Hör av dig till Meritmind för ett kostnadsfritt möte!